penzion_01

Penzión Holotéch víška*** je usadený v príjemnom prostredí kopaníc, obložený z južnej strany Malými Karpatmi, zo severnej strany naň dozerá majestátne Bradlo s Mohylou gen. Milana Rastislava Štefánika. Penzión s celoročnou prevádzkou ponúka služby v rekonštruovanom dome pôvodnej ľudovej architektúry a spĺňa podmienky certifikácie Cyklisti vítaní. Poloha penziónu ponúka návštevníkom možnosť cykloturistiky.

Čo je víška

Víškami sa nazývali komory na poschodí domu. Boli využívané na hospodárske účely (napríklad skladovanie obilia, či materiálu potrebného k vykonávaniu remesla), ale aj ako obytné priestory. Steny víšky sa stavali len do výšky dobrého chlapa, ktorým bol spravidla sám majiteľ domu. Vstup na výšky bol v najstarších domoch väčšinou zvonku, z dvora, rebríkom, či strmými drevenými schodmi. Neskôr bol vstup na víšky vedený drevenými schodmi umiestnenými už vnútri domu, v pitvore.

Miestna ľudová architektúra

Zmienky o domoch s víškou v kraji pod Bradlom pochádzajú už z 18. Storočia. Vývojovo najstarším a najjednoduchším typom domu bol dom s dvojpriestorovou dispozíciou teda izbou a komorou. Neskôr sa z neho vyvinul základný typ prízemného domu – trojpriestorový s dispozíciou – izba, pitvor, komora. V priebehu ďalšieho vývoja sa priraďovaním ďalších miestností vyvinuli domy s viacpriestorovou dispozíciou. Keď boli miestnosti radené za sebou šlo o prízemné domy. Častým riešením však bolo aj pridávanie ďalších priestorov  na poschodie, čím vznikali domy s komorami na poschodí zvanými víšky. Najdôležitejším prvkom interiéru domu bola pec. Slúžila nielen na prípravu pokrmov a pečenie chleba, ale aj na vykurovanie domu.

Úprava stien

povrch stien domu bol najčastejšie upravený drsnou pieskovo-vápennou omietkou hlinovej, či šedej farby, ktorá bola členená hladkými bielymi vápennými pásmi. Tieto pásy lemovali nielen okná, dvere a okraje stien, ale označovali i vnútorné priečky a podlahy i stropy, čím dávali tušiť počet miestností domu. Okrem praktickej funkcie – utesniť steny okolo okien a dvier a zamedziť tak prístupu hmyzu majú vápenné pásy i estetický účinok. Kombinácia drsnej hlinovej, či šedej omietky s hladkými vápnom vybielenými pásmi, ktoré mali v uhloch stykov ozdobné prevedenie, vytvára neobyčajne pôsobivú estetickú úpravu stien.

PENZIÓN HOLOTÉCH VÍŠKApenzion holotech visk

Zatiaľ nehodnotené

Ohodnoťte firmu